Aranżacja pokoju dziecięcego jest jednym z wielu wyzwań z jakimi muszą zmierzyć się młodzi rodzice. Dzieci rosną bardzo szybko, a ich zainteresowania i upodobania zmieniają się z prędkością światła. Przy projektowaniu powinno się uwzględnić przede wszystkim wiek dziecka oraz jeśli jest wystarczająco duże – jego preferencje i zainteresowania. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?
Kolorystyka w pokoju dziecka
Kolory w pokoju dziecięcym powinny być jasne i stonowane. Przebywanie w miejscu pomalowanym w jaskrawe, mocne kolory męczy i nie pozwala na efektywny odpoczynek.
Powinniśmy wziąć pod uwagę, że pokój dziecięcy pełni zarówno funkcję sypialni jak i miejsca do nauki i zabawy. Kompromisem jest pomalowanie jednej ściany na mocny kolor, a pozostałych w pastelowe odcienie. Dużo ważniejszym aspektem jest wybór odpowiedniej farby.
Powinna być odporna na ścieranie i łatwa do czyszczenia, a przede wszystkim bezpieczna i nieuwalniająca formaldehydu i innych trujących związków. Ciekawym rozwiązaniem jest również pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicową. Istnieje szansa, że dzięki temu pozostała część pokoju nie zostanie pobazgrana pisakami.
Dodatki w aranżacji pokoju dziecięcego
Przy wyborze dodatków możemy dać upust swojej wyobraźni, a także pozwolić przejąć inicjatywę naszemu dziecku. Wszystkie kolory, wzory i faktury dozwolone. Dzięki odpowiednim akcesoriom nadamy wnętrzu przyjaznego charakteru. Jeżeli nasza pociecha zmieni zainteresowania lub gust bez problemu możemy wymienić dodatki na nowe.
Wiele osób bagatelizuje znaczenie dodatków i wybiera rzeczy przypadkowo lub nie wybiera ich wcale. Dekoracja pokoju dziecka powinna uwzględniać potrzeby rozwojowe dziecka i jego zainteresowania. Do pokoju dziecka zainteresowanego światem i podróżami możemy wybrać wielką ścienną mapę lub globus, dla małego astronoma – powiesić na suficie świecące gwiazdki. Jeśli mamy w domu małego artystę – zamalować jedną ścianę farbą tablicową lub kupić tablicę korkową.
Inne ciekawe dodatki do pokoju dziecięcego:
- namiot w stylu tipi
- baldachim nad łóżko
- tablica magnetyczna lub korkowa
- wielki kosz na zabawki
- organizer na ścianę
- plakat z ulubionym bohaterem kreskówki
- plakaty edukacyjne
Oświetlenie w pokoju dziecka
W pokoju dziecka powinny być co najmniej trzy różne lampy! Jedna duża, sufitowa, która równomiernie oświetli cały pokój, jedna przy łóżku oraz lampka na biurko. Odpowiednie oświetlenie pomoże uniknąć problemów ze wzrokiem!
Światło nie powinno być zbyt jaskrawe, aby nie przemęczać oczu dziecka, jednak w pokoju nie powinno być też zbyt ciemno. Większość dzieci nie lubi zasypiać w ciemnościach, dlatego przy łóżku powinniśmy zamontować niewielką lampkę, która delikatnie oświetli pokój nocą. Trzecia lampka powinna znajdować się przy biurku. Jeśli dziecko jest praworęczne, należy umieścić ją po lewej stronie stołu, jeżeli leworęczne – po prawej.
Miejsce do zabawy i nauki
W pokoju dziecięcym powinno się znaleźć zarówno miejsce do zabawy jak i do nauki. Dzieci bardzo szybko rosną, dlatego powinniśmy to uwzględnić przy projektowaniu dziecięcego pokoju. Warto kupić krzesło, którego wysokość można regulować. Biurko powinno być wystarczająco duże, aby można było na nim rozłożyć książki, zeszyty i przybory szkolne. W czasie siedzenia przy biurku stopy dziecka powinny spoczywać na podłodze. Jeśli biurko jest za duże, można kupić specjalny podnóżek, którego pozbędziemy się, gdy przestanie być potrzebny.
Dzieci uwielbiają kryjówki i będą najszczęśliwsze, jeśli w pokoju stworzymy im chociaż jedną. Możemy wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem lub za szafą, wstawić do pokoju namiot w stylu tipi, wykorzystać duży baldachim podwieszony pod sufitem lub zaaranżować odpowiednio przestrzeń za biurkiem.
Bezpieczeństwo w dziecięcym pokoju
Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Rodzice często skupiają się jedynie na bezpośrednich zagrożeniach, zapominając o czynnikach, których szkodliwe działanie ujawnia się dopiero po dłuższej ekspozycji.
Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę?
materiały
Należy wybierać bezpieczne materiały, certyfikowane, opatrzone odpowiednimi atestami. Farby bez formaldehydu, odpowiedniej jakości materiały budowlane, solidne meble.
zabezpieczenia
Jeśli mamy malutkie dziecko powinniśmy zabezpieczyć kontakty, ostre krawędzie i kanty mebli. Warto zamontować również zabezpieczenie na drzwi, które uniemożliwi ich gwałtowne zamknięcie.
akcesoria do łóżeczka
Łóżeczko niemowlaka powinno być pozbawione wszelkich dodatków – poduszek, narzutek, ochraniaczy, baldachimów. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia SIDS, czyli nagłej śmierci łóżeczkowej. Dla starszaka powinniśmy dobrać odpowiednio twardy materac.
źródło zdjęć: https://deko-rady.pl